HASANPAŞA İLKOKULU

OKULUMUZUN TARİHÇESI

108 yıllık köklü bir geçmişe sahip okulumuz, Kaptan-ı Derya Hasan Paşa tarafından 1901 yılında iki derslikli “Millet Mektebi” olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Ancak hızla artan nüfus sonucu Hasanpaşa’nın oğlu Mahmut Bey aynı binaya beş derslik daha yaptırarak okul hizmetini sürdürmüştür.

1960 yılında Hasanpaşa’nın gelini şimdiki arsayı Milli Eğitim Bakanlığına bağışlayınca 1966 yılında bakanlık eski binanın yanına 8 derslikli kaloriferli yeni bina yaptırmıştır.1966 yılından 2008’e kadar eğitim-öğretim hizmetleri bu binada planlanmış ve yürütülmüştür.

1966–1982 yılları arasında 7 derslikli eski binada orta öğretim hizmetleri yürütülmüştür.1982–1983 ve 1983–1984 öğretim yıllarında ilk ve orta öğretim birleştirilerek Yakacık Orta Okulu ve Hasanpaşa İlkokulu adı altında hizmet vermiştir.

 

       1984–1985 öğretim yılı başında ilkokul bölümünün kendi binasına taşınması ile müstakil ilkokul olarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.

1997–1998’den beri ilköğretim olarak eğitim ve öğretime devam eden okul binamız için 2008–2009 eğitim ve öğretim yılında çok önemli bir adım atılmıştır. İstanbul Valiliğinin almış olduğu kararla yerine yeni bina yapılmak kaydıyla binamız yıkılmıştır.

 

          2009–2010 yılında hizmete girecek yeni okul binamız;

 •  
  •  
   •  
    •  
     •  
      •  
       •  
        • 24 Derslik
        • 1 Ana sınıfı
        • 2 çok amaçlı salon,
        • 1 bilgisayar sınıfı,
        • 1 fen ve teknoloji laboratuarı,
        • 1 bilim ve teknoloji sınıfı,
        • 3 idareci odası,
        • 1 rehberlik sınıfı,
        • 1 okul-aile birliği odası,
        • 1 kütüphane,
        • 1 öğretmenler odasından oluşacaktır.

VİZYONUMUZ

Biz istiyoruz ki,
Okulumuzda kendine güvenen, öğrenmeyi temel ihtiyaç kabul eden,bilgiye ulaşan,ulaştığı bilgi ve teknolojiyi doğru kullanan, kullandığı bilgilerle yeni bilgiler üretebilen, bilimle düsünebilen, katilimcı, paylasimcı, geçmis degerlerimizle yenilesme arasindaki dengeyi koruyabilen, bilimle düsünebilen,bulundugu çevreye karsi duyarli, saygili, Atatürkçü ve çagdas ögrencilerimiz olsun.
İstiyoruz ki,
Okulumuzda ögrenme temel ihtiyaç kabul edilsin.
İstiyoruz ki,
Her veli okulumuzda çocuguna deger verilecegini ve ögrenmesi için her tanindigini bilsin, okulumuz için uyguladigimiz projelerimizi desteklesin.
İstiyoruz ki,
Ögrencilerimiz ailelerini okulda, okulumuzu da çevrede en iyi sekilde temsil etsinler.
İstiyoruz ki,
Okulumuzda hem ögretenler hem de ögrenenler, birbirlerinin
Ögrenmesine ve birbirlerinin gelisimine yardimci olmanin önemine inansin.
İstiyoruz ki,
Okulumuzda çalisanlar, gerekenleri yaparken kendilerinden emin olsun. Dogrulari yaptiklarinda alacaklari tepkiden korkmasin ve gerekenleri yerine getirmede endiseleri olmasin.
İstiyoruz ki,
Okulumuzda herkes her gün daha iyiye ulasmak için çalissin ve birbirine destek olsun.
İstiyoruz ki,
Ögretenler ve ögrenenler bu okulda olmaktan mutlu olsunlar.

 

İNANDIĞIMIZ İLKELER

İnaniyoruz ki, Ögrencilerimiz çalismalarimizin odak noktasidir. Amaçlarimiza temel olusturur.
Okul toplumu olarak farkliliklarimizi bir zenginlik olarak kabul ediyor ve birbirimizi anliyoruz.
Okulumuzda kaliteyi yakalamak ve sürekli gelisme için birbirimizi yüreklendirir ve destekleriz. Biz birbirimize güvenir ve saygi duyariz. Ögrencilerimize deger verir, onlari korur ve gözetiriz.Her yil daha kaliteli egitimi gerçeklestirmeye kararliyiz.


MİSYONUMUZ

- Ögrencilerimizin yaptiklarini görmek, övünçlerinin en büyügünü yasamak için variz.
- Ögrenmeye istekli bireyler yetistirmek için variz.
- Insanca duygularin egemen kilindigi, ulusal egemenlik ve insanlik tutkusu ile dolu genç beyinler yetistirmek için variz
- Sevgi dostluk ve anlayis içersinde yasam mücadelesini hep kazanarak, kaybettiginde kaybettiklerinden ders alarak böylece hiç kaybetmeyecek bireyler yetistirmek için variz.
- Inançlarinda özgür vatan ve ulus sevgisiyle dolu, tipatip bizim kopyamiz degil, bizi asan çagi yakalamak hatta geçmek çabasi içersinde olan bireyler yetistirmek için variz.
- Tüm insanlara saygili, güvenilir, bencillikten uzak güçlü bireyler yetistirmek için variz.
- Öncelikle ulusumuzun, sonrada tüm uluslarin mutlulugu için ugras veren, yasayan ugrasan, degerlendirme yetenegi güçlü bireyler yetistirmek için variz.
- Özel beceri ve yetenekleri dogrultusunda, çagdas, insani ve saygili, Türkiye Cumhuriyeti’ne bagli, güçlü ve sorumluluklarinin bilincinde, vatan ve Atatürk sevgisiyle dolu, bilimin tek dogru yol gösterici olduguna inanan insanlar yetistirmek için variz.
“ Bugün artik yarindir.” diyor Attila Ilhan. Yasam, matematiksel bir sey degildir ve her gün yeni bir baslangiçtir. Yasamak için geç kalinmamali artik. Çocuklarimiz için temel ilkelerde okuma yazma ya da aritmetik degil, cesaret güven ve yasam becerisidir bundan böyle. Egitimin amaci çocuklari sorumluluk sahibi bir vatandas olmaya hazirlamak ve onarlin sorun çözme güçlerini gelistirmektir, yalniz;
Dünyada hiçbir akademik bilgi, otokontrolden, sosyal ilgilerden, iyi seçim yapabilme yeteneginden ve yasamda etkin rol oynamayi sağlayan sorumluluk duygusundan yoksun kimselere yardim edemez.

Bunun bilinciyle hareket ederken toplumlarin gelismesinde bilim, teknoloji ve iletisiminde yasamsal bir rol oynadiginin ayrimindayiz. Degisen dünya sartlarina uyum saglamak, ögrencilerimiz ve velilerimizle iletisimi, sicaklik ve uyumu daha da yasamak adina bu sitenin kurulmasina karar verdik.
Yeni yaklasimlar ve projeler üreterek dünyadaki sorun ve sikintilari azaltmak, ortaklasa çalisarak üretken ve paylasimci olmayi gerçeklestirmek, evrensel norm ve degerlere karsilikli bagli kalarak yasami kolaylastirmak insanliga yapilacak en büyük hizmettir.

Bizim okulumuzun da bir hayali olmali! Çünkü insan hayal ettigi müddetçe yasar.
Genç insanlara saygiyla yaklasilan ve basarili bir yasam için ihtiyaç duyacaklari becerileri ögrenme sansina sahip olacak bir okul hayali!
Ögrencilerimiz basarisiz olduklarinda küçük düsme yerine güvenli bir ortamda kafalariyla ögrenme firsatini yakalayarak güçlendiklerini, hissedecekleri bir okul hayali!
Ögrencilerin yaris yerine isbirligini ögrendigi, ögretmen ve ögrencilerin çözümler üzerinde ortak çalistigi bir okul hayali!
Yetersiz oldugunu düsünme ve hevesinin kirilmasi artik egitim ortaminin bir parçasi olamayacagindan, hayat ve ögrenme için heyecan asilayan bir ortam olusturmada birbirlerine yardim eden ögretmen ve ögrencilerin hayali!
Biz ve ögrencilerimiz iste bunlari basarma gayretindeyiz ve çocuklarimizi yasam boyu ögrenen, soran, sorgulayan, azla yetinmeyen, üst boyutta kaliteli insani degerlerle yogrulmus bireyler olarak görmek arzusundayiz.
Cevizin kabugunu kirip özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder. Iste biz de kabugumuzu kirmak adina bu web sayfasindayiz

Saygılarımla
M.Arya BARAK YILDIZ
Okul Müdüresi

ALINTI:http://www.hasanpasaioo.k12.tr/index.html

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !